حواستان به گوریل ها باشد

حواستان به گوریل ها باشد

احتمالا شما ویدئوی مربوط به بازی بسکتبال دو تیم سیاه و سفید را دیده اید که در آن از شما خواسته اند، تعداد پاسهای تیم سفید را بشمارید؟ (اگر ندیده اید حتما از یوتیوب و آپارات و یا از پست قبلی ببینید. این یک آزمایش است که دو روانشناس دانشگاه هاروارد تدارک دیده اند). در این ویدئو، از شما خواسته شده که تمرکز کنید روی تعداد پاسهای تیم سفید، و آنها را بشمارید. شما تمرکز میکنید و میشمارید، بعد از شما پرسیده میشود که آیا حواستان به شخصی که لباس گوریل پوشیده بود و از میان بازیکنان رد شد، بود؟ حتما نبوده! و تعجب میکنید و مجدد بازبینی میکنید و این بار به راحتی، گوریل را مشاهده میکنید. در این آزمایش، روانشناسان میخواهند بما بگویند که وقتی روی چیزی تمرکز میکنیم، بقیه موارد را نمیبنیم. اصطلاحن به این خطای ذهن آدم، خطای حواس جمعی میگویند.

? خطای حواس جمعی در مدیریت بسیار رخ میدهد، گاهی واقعن مدیر تمرکز میکند که کاری بکند، به هدفی برسد، به داده ای دست یابد،…… و اصلن حواسش به گوریلهایی که میایند و خودنمایی میکنند، نیست. مثلن مدیر کل حواسش است که در موعد نهایی پروژه به هدف برسد، و حواسش به مشکلات شخصی حادی که برای یکی از نیروهایش رخ داده نیست.
متاسفانه این مساله برای من هم بارها چه درکار و چه در زندگی، تجربه شده و یاد گرفته ام که فهرستی داشته باشم از مواردی که باید حواسم باشد تا دچار خطای حواس جمعی نشوم و نگذارم گوریلها به راحتی، جولان دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *